ODWOŁUJĘ

18 Mar

Tkwiłam w niesłusznym przekonaniu, że znam winnego. To te słuchawki na uszach od najmłodszych lat, z których płyną  porażające bębenki decybele – stanowiące podstawową wartość emitowanej  muzyki – pozbawiają młodych wrażliwości słuchowej na język. „Łupanie” towarzyszące im niemal bez przerwy, nie pozwala wychwycić różnicy w końcówkach wyrazów. A do tego jeszcze  rosnące przyzwyczajenie do wszelkiej „bezwysiłkowości” sprawia, że zamiast z pewnym trudem artykułować nosówkę, zastępuję się ją głoskę wargową.

Tak „słyszom”, tak „mówiom”, bo są ofiarami akustycznego okaleczenia. Byłam tego pewna, aż tu któregoś dnia  mój pogląd uległ weryfikacji. Gwałtownej i – nadspodziewanie – przykrej, albowiem przeświadczenie, że świat schodzi na psy, a wstępujące w życie pokolenia są dużo gorsze od poprzednich, jest na stałe wpisany w ludzkie myślenie. Myśmy jeszcze słyszeli subtelną muzykę słów, oni już tylko ordynarne bity. Z czym przestajesz, takim się stajesz. Tymczasem muszę się go wyrzec. Marnienie zagarnia wszystkich.  

Nie będę dłużej mnożyć tych gołosłownych tez. Otóż: usłyszałam, jak mówi Piotr Pławner. A nie tylko mówił, ale i grał. Ten wybitny polski skrzypek – solista i kameralista – znany z wykonań utworów Szymanowskiego, Wieniawskiego, Karłowicza, Prokofiewa, Lutosławskiego, Pendereckiego od wczesnego dzieciństwa  ma ucho pieszczone najsubtelniejszymi zestrojami muzycznymi, a nosówek nie szanuje.

Ależ mi przybyło zadań. Nie dość, że stoję na straży poprawnej artykulacji, to jeszcze muszę się rozejrzeć za właściwą przyczyną tego zjawiska. Cóż, będę się doskonaliła w  detektywistycznych sprawnościach . Kijem Wisły nie zwrócę, ale może chociaż powstanie  kryminał. Wszyscy marzymy o sukcesie.. 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: