W CIENIU OSCARA

3 Mar

Film filmowi nierówny. Jest takie morze dzielących je kryteriów, że gdybym chciała zgłębić wszystkie, to bym w nim pewnie utonęła. Tak więc nieco powierzchownie ograniczę się tylko do różnicy między filmem i filmikiem.

Tu mała uwaga o zdrobnieniach, bo te mają wielce przewrotny charakter. Służą wyrażaniu sympatii, ale mają także drugie wcielenie, wydobywające znikomość kogoś lub czegoś. I to też w dwuznacznych intencjach. Dziecko albo zwierzę aż się prosi o nazywanie go zdrobnieniami, które stają się świadectwem naszego rozczulenia ich kruchością i niedojrzałością. Ale gdybyśmy się wzięli do określania rozumu człowieka dorosłego albo jego wzrostu, to sięganie po deminutiva raczej nie będzie wyrazem uznania. Zabrzmi ironicznie lub lekceważąco.

Jak wobec tego odczytamy pojęcie „filmik”? Czy nazywa ono propozycję, która dała nam wiele wzruszeń i sporo przyjemności, czy wręcz przeciwnie – tylko dalece odstającą od standardów dzieła artystycznego? Która z przesłanek tu bardziej wybrzmiewa? A może w ogóle nie chodzi o głębsze wartości, tylko o jego długość. Filmik jest krótszy od filmu, który ma zazwyczaj zestandaryzowany czas trwania na mniej więcej dziewięćdziesiąt minut. Może wreszcie to rozróżnienie da się uzasadnić podziałem na kategorię autorów. Nastały bowiem czasy, kiedy niemal każdy z nas może rejestrować obrazy i dźwięki, a potem szukać dla nich widzów w Internecie, toteż nie od rzeczy będzie stwierdzenie, że zawodowcy robią filmy, a amatorzy – filmiki.

Dociekam tego z uporem maniaka, albowiem chcę wiedzieć, o czym myślą dziennikarze mówiący „filmik”, którym nazywają rejestrację zbiorowej egzekucji dokonanej przez oprawców i przez nich samych rozpowszechnianej na You Tube.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: