KONIEC WAKACJI

8 Wrz

Na szkołę wszyscy narzekają. Tak, jak na telewizję. Każdy by lepiej nimi rządził i stworzył ich lepszy program. Tyle tylko, że w jednej ze źle prowadzonych instytucji, czyli telewizji, prawie wszyscy by chcieli pracować, a w drugiej – mało kto. Sprawa wydaje się oczywista, bo wystarczy przez pół roku zapowiadać pogodę w mediach, żeby zostać „kimś”, a co daje przygotowanie laureata ogólnopolskiej olimpiady. Nie ma o czym mówić.

A jakie są grzechy główne polskiej szkoły? Na przykład zbyt silna koncentracja na błędach, które są tępione z taką pasją, że część negatywnych emocji przesuwa się na ucznia. A w systemach bardziej przychylnych młodemu człowiekowi mocniej akcentuje się to, co w jego pracy było dobre. Dopiero w dalszej kolejności rozpatruje, na czym polegały jej niedostatki i jak im w przyszłości zapobiegać.

Na szczęście już i u nas coraz większa część kadry wie, że samo napisanie „Fatalny styl!” i postawienie niskiej oceny na niewiele się zdaje. Oczekując rezultatów, trzeba uczniowi jeszcze uzmysłowić, że np.posłużył się kolokwializmem w wypracowaniu, którego zadana forma go nie dopuszcza, podpowiedzieć mu, gdzie szukać zestawu wyrazów o różnych odcieniach stylistycznym i pracować nad utrwaleniem nawyku korzystania z pomocy słownika.

Już dość tej szkoły. Od edukacyjnych problemów przejdźmy do pooglądania telewizji. Zobaczmy wreszcie, że ona, jak repetent, idzie starym programem. Nie wierzycie? To obejrzyjcie program „Kto was tak ubrał”. Albo któryś z jemu podobnych o strzyżeniu, sprzątaniu, gotowaniu itp.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: