KIM JEST TEN CZŁOWIEK?

17 Sty

A właściwie, kim może, kim powinien być ? To problem, który mnie dopada po spotkaniach autorskich, a że na wielu bywam, to i co jakiś czas do niego wracam. I wcale mi nie idzie o centralną postać takiej imprezy, tylko o człowieka wyznaczonego do jej moderowania, bo chociaż osoba ta wydaje się znajdować w cieniu nominalnego bohatera, to ma możliwość pociągania za wiele sznurków.

Wyobraźmy sobie na przykład sytuację, kiedy przed publicznością staje twórca znany jako autor książek dla dzieci, poeta i tłumacz. Już i bez tej mnogości zatrudnień pisarza prowadzący z nim rozmowę znajduje się w podwójnej relacji. Ma obowiązki wobec gościa i wobec publiczności. Ten pierwszy zapewne liczy, że zostanie ciekawie przedstawiony. Ciekawie – to znaczy, że w prezentacji pojawią się najpochlebniejsze opinie krytyków, których samemu twórcy nie wypadałoby przytaczać, żeby nie zostać posądzonym o nieskromność. Widzowie zaś na wstępie oczekują skondensowanej wiedzy o dorobku „gwiazdy wieczoru”. Potem już obydwie strony chcą tego samego – zobaczyć w artyście ciekawego człowieka. I w tej kwestii ten, kto podczas spotkania dialoguje z pisarzem, ma wiele do zrobienia.

Pod warunkiem jednak, że stanie się sejsmografem czułym na wymogi ludzi po obydwu stronach stolika. Szczególnie gdy w tłumku przybyłych są rodzice z dziećmi, dla których występujący jest autorem dydaktycznych wierszy, miłośnicy czytanej po polsku Achmatowej, Brodskiego czy Venclovy oraz sympatycy liryki samego bajkopisarza i tłumacza.

Tu muszę rzucić kolejny snop światła na moderatora – on przecież także ma swoje ambicje, które potrafią wziąć górę nad innymi powinnościami. I co wtedy? Tak długo drąży niuanse translacji, że zanim sam siebie przekona, że uzyskał niespotykaną wnikliwość, familie chyłkiem opuszczą spotkanie, pozostali zaczną się głośno domagać słowa wiązanego, a z czoła bohatera spłynie kolejna struga siódmych potów.

Reklamy

Jedna odpowiedź to “KIM JEST TEN CZŁOWIEK?”

  1. Grzegorz Filip Styczeń 24, 2016 @ 10:42 am #

    Było spotkanie ze Zbyszkiem Dmitrocą? Nie wiedziałem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: