Słowo na „p”

14 Wrz

Chciałoby się rzec, trawestując znane powiedzenie”: kiedy słyszę słowo patriotyzm, odbezpieczam rewolwer. Ani mam jednak ochotę utożsamiać się z ich autorem, ani cokolwiek prócz dłoni, które co najwyżej mogę zwinąć w pięść. Ale na początek warto się podeprzeć zgrabnie brzmiącym sformułowaniem.

Nie będę więc nadużywała słowa dla nazywania naszego stosunku do miejsca,z którym identyfikujemy się w sposób szczególny. W zamian przypomnę hasło „małe ojczyzny” spopularyzowane bodaj przed ćwierćwieczem. Kryła się w nim ta sama – co zwykle – idea „umiłowania”, przetłumaczona jednak na mniejszą skalę terytorialną. Postulowała odniesienia tych uczuć, postaw i konkretnych działań do tego ,co nas otacza. W jej myśl abstrakcyjne doznanie miało przyoblekać konkretne kształty: poznać swój rejon i jego historię – choćby z opowieści sąsiada. Ocalać, co w zasięgu ręki, szczycić się „naszością” miejscowego. .

Moda na „małe ojczyzny” chyba minęła, co nie znaczy, że wszyscy przestali czuć i działać według tego postulatu. Może już tylko bez atrakcyjnie prezentującego się szyldu. Może tylko dla dobrze pojętego obowiązku zawodowego, jak w Muzeum Literackim im. Józefa Czechowicza w Lublinie Ileż tu się ostatnio dzieje, żebyśmy nie zapominali o jego patronie. Od pewnego czasu placówka oferuje jakiejś atrakcje. Znajdują się jego nowe utworu, o których dyrektor Jarosław Cymernman pisze w prasie i mówi na antenie Radia Lublin. Możemy pooglądać spektakl oparty na wierszach lubelskich kolegów Czechowicza z grupy Reflektor. Odbywają się projekcje filmów, które przybliżają sylwetkę autora „Poematu o mieście Lublinie”.

Chodzę na wszystkie te imprezy, bo jestem z tych ogarniętych manią kulturalną, ale czasem myślę, że równocześnie daję tym świadectwo, że to podejrzane słowo na p. też mnie głęboko dotyczy. Chociaż ma tak niepozorną formę.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: