TROCHĘ ZA WCZEŚNIE

8 List

Truizmem jest powtarzać, że dzisiejsza kultura wyrugowała śmierć ze swojego pola obserwacji. Zatuszowała istnienie złożonego procesu, który w wielu momentach jest tak nieestetyczny, że aż nie pasują do – coraz lepiej urządzonego pod względem zewnętrznej urody – świata. Toteż ludzie najpierw są – jeszcze silni i zdrowi, a potem już zaczyna się ich nieobecność.

Jasne, że – rozpatrując sytuację w wymiarze indywidualnym – znajdziemy i takich, co byli świadkami ostatniego tchnienia albo osobiście ubierali kogoś do trumny, ale coraz częściej zastępują nas w tym wyspecjalizowane służby.

Pojęcie żałoby także ulega zmianie. Niegdyś przynajmniej do pogrzebu wokół zmarłego obowiązywała skupiona cisza. Zanim nieboszczyk miał doznać spokoju wiecznego, spokój należał mu się już na marach.

O ile jednak można pracować nad postawą najbliższych, to nie da się wychować wszystkich, czego bardzo żałowałam 9 października bieżącego roku. Pierwsze co rano usłyszałam po włączeniu radia to, że dzisiejszej nocy zmarł Andrzej Wajda. Nie trzeba było długo czekać, żeby rozgłośnia zgromadziła w studiu kilku ludzi mających z reżyserem zawodowe kontakty.(Może to nawet były wcześniej zarejestrowane wypowiedzi) I tu redaktor zaczął wydobywać z ludzi anegdoty i chichotać ze usłyszanych dykteryjek. A niektórzy z gości znakomicie poczuli się w tym klimacie i brylowali w eksponowaniu własnego dowcipu. Jakby nie można było zaczekać z tym tych trzech dni.

Reklamy

Komentarze 2 to “TROCHĘ ZA WCZEŚNIE”

  1. Grzegorz Filip Listopad 15, 2016 @ 7:41 pm #

    Zaczyna się od chichotów po czyjejś smierci a kończy sie to tak, jak skończył Maciej Stuhr.

    • magdalenajankowska. blog "na stronie" Listopad 16, 2016 @ 8:28 am #

      Chociaż nie tak drastyczne konsekwencje- o ile dobrze Cię zrozumiałam- chodziły mi po głowie, to jednak nieumiejętność wytracenia ludycznej postawy- zwłaszcza wśród przedstawicieli mediów -bardzo mnie razi. Przy czym wiem, że istnieje też skrajnie odmienna forma reagowania tak smutne zdarzenia, jak czyjaś śmierć – obrzydliwie sztuczna afektacja, która mnie podobnie drażni .

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: