OFIARY GUTENBERGA

12 Gru

Ludzie, co się dzieje. Fatalnie jest ze słuchem Polaków, co poznać po  utratcie  nosówek w wygłosie. Polacy teraz „mówiom” tak, że aż przykro słuchać. Gdyby t o się  tylko kończyło na niedomogach tego zmysłu. Tymczasem  wzrok też coraz bardziej nieczuły na wizualne różnice w grafii liter. Do tego jeszcze nasze dłonie odwykłe pisać ręcznie i sterowane przez mózg  sycony  produktami Gutenberga   powodują chaos w obszarze zaledwie kilku pojęć.

 

Przeciętny człowiek ma z tym przeciętny problem, a uzdolniony plastycznie nieprzeciętny chętnie się chwyci kontaminacji i solidnie  namiesza.

 

Najpierw trochę teorii wyniesionej z pierwszej klasy szkoły podstawowej. Są litery drukowane, które mają jednakową wysokość .Oto kilka z nich dla przykładu  L, Ł, T. Są też litery pisane, wśród których rozróżniamy wielkie i małe.

 

Teraz czas na sprawdzian praktyczny. Jak napiszemy pierwszą literę w imieniu męskim . omek  . Świetnie ; laseczka zwrócona w lewą stronę, a nad nią – na samej górze-  kreska równoległa do linii w zeszycie. Z lewej strony może być lekko zakręcona w dół. A ja wygląda pierwsza litera w nazwie rolniczego  pojazdu: .raktor. Znakomicie. Napiszemy laseczkę – tej samej, co poprzednio wysokości,-  jednak w dole podwiniętą  z prawej strony. Łatwe, prawda.

 

Ponieważ jednak trening czyni mistrza, przećwiczmy na jeszcze jednym przykładzie. Proszę napisać nazwę miasta wojewódzkiego, które brzmi jak jednostka pływająca. Oczywiście „Łódź”.z laseczką przekreśloną w połowie wysokości A teraz wykaligrafujmy nazwę sprzętu, na którym się siada się w parku. Myślę, że nie było kłopotów. Niech rzucę okiem.. O, niedobrze….

 

A teraz przeczytajcie te dwie reklamy.

lidlsatysfakcja

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: